CăutareSr

 

9 februarie 2010

Sârma ghimpată de pe Prut - subiect de dispută la Ungheni

www.scoaladejurnalism.md

Preşedintele raionului Ungheni Ion Harea insistă ca sârma ghimpată să fie scoasă de pe Prut. Pe de altă parte, primarul de Ungheni Alexandru Ambros susţine că sârma trebuie lăsată ca element de protecţie pe unele sectoare.

Săptămîna în imagini
80_4b6fed6ad7826
80_4b6fed8726c0c
125_4b6fed55726ec

Parcul Valea Morilor iarna © Moldova Azi

Autorităţile municipale din Chişinău au iniţiat acţiunea „Recunoaştere şi recunoştinţă”

Scopul acțiunii este exprimarea gratitudinii, reabilitarea psihologică şi morală a tinerilor care au fost maltrataţi în urma evenimentelor din aprilie.
Info-Prim, 10 noiembrie 2009, 15:34

Acţiunea constă în organizarea excursiilor în localităţile cu semnificaţie cultural-istorică din România, transmite Info-Prim Neo cu referire la Direcţia Relaţii Publice a Primăriei mun. Chişinău.

Primul grup - 40 de tineri, elevi şi studenţi ai instituţiilor de învăţământ din capitală - a revenit noaptea trecută (9 noiembrie) din excursia din România. Primarul Dorin Chirtoacă şi-a exprimat speranţa că în urma vizitei în România tinerii au rămas cu gânduri şi emoţii pozitive.

În perioada 3-9 noiembrie, tinerii au călătorit în mai multe oraşe româneşti, printre care Buşteni, Sinaia, Bucureşti şi Braşov. De asemenea, ei au vizitat Palatele Victoria şi Cotroceni şi au avut întrevederi cu oficiali din cadrul ministerelor de Externe şi de Tineret din România.

Acţiunea „Recunoaştere şi recunoştinţă" este susţinută şi de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni. Se prevede organizarea a încă două excursii similare, pentru grupuri de tineri care au suferit în urma acţiunilor din aprilie. Următorul grup va pleca în după-amiaza zilei de astăzi.

Primăria municipiului Chişinău face apel către tinerii care avut de suferit în urma acţiunilor forţelor de ordine, legate de evenimentele din 7 aprilie 2009, să relateze în continuare despre aceste abuzuri Primăriei, precum şi Comisiei parlamentare pentru elucidarea evenimentelor din aprilie.


Comentariile vizitatorilor
Comentarii recente:
Nu exista comentarii la acest material.
Va rugăm să vă autentificaţi pentru a lăsa comentarii.
T