CăutareSr

 

 

 

2 septembrie 2010
Interviuri

Natalia Gherman

Ministrul adjunct al afacerilor externe şi integrării europene, negociator-şef din partea R. Moldova al noului acord de colaborare cu Uniunea Europeană

Ratificarea Statutului Curţii Penale Internaţionale de la Roma - un subiect imperativ pe agenda europeană a Republicii Moldova

Mihail Popşoi, Expert Asociat al APE

În vederea anchetării celor mai atroce crime ale secolului XX - genocidul, crimele împotriva umanităţii şi crimele de război, comunitatea internaţională a înfiinţat tribunale ad-hoc, precum Tribunalele Militare Internaţionale de la Nürnberg şi Tokyo, Tribunalul Penal Internaţional pentru Rwanda şi Tribunalul Penal Internaţional pentru fosta Iugoslavie.

Săptămîna în imagini
80_4c78e1dc3f6aa
80_4c78e1f02f4dc
125_4c78e1ba38569

Ziua Independenței la Chișinău © Moldova Azi

Dosare „la pachet" de zeci de milioane de lei împotriva cotidianului „Moldova Suverană"

Cel puţin şapte dosare împotriva fostului cotidian guvernamental „Moldova Suverană" se află în prezent pe rol în instanţele de judecată de la Chişinău.
MONITOR MEDIA, 11 decembrie 2009, 17:45

Reclamanţii solicită de la publicaţie sume de ordinul zecilor de milioane de lei.

Editorialistul Mihai Conţiu scrie în articolul „Moldova Suverană în faţa atacurilor din partea marilor rechini" că „politicienii şi bogătanii vor să distrugă ziarul prin amenzi de zeci de milioane de lei". Controversatul jurnalist face o trecere în revistă a unor dosare intentate împotriva publicaţiei de către unii politicieni şi oameni de afaceri, care pretind că „Moldova Suverană" le-ar fi lezat onoarea, demnitatea şi reputaţia profesională.

Conţiu scrie despre procesul intentat de liderul Alianţei Moldova Noastră (AMN), Serafim Urechean, care solicitase instanţei ca ziarul să-i achite prejudicii în sumă de peste un milion de lei. În final, instanţa a redus această sumă până la 20 de mii de lei.

Un alt dosar aflat pe rol este cel intentat de deputatul AMN - Veaceslav Platon, care pretinde de la ziar suma de 300 mii de lei.

Alte câteva dosare au fost iniţiate de instanţe urmare a unor cereri de chemare în judecată pe care le-au depus nişte oameni de afaceri din Drochia. Potrivit lui Conţiu, aceştia revendică 15 milioane de lei într-un dosar, 3,4 milioane de lei într-un altul şi cinci milioane de euro într-un al treilea dosar.

O altă cauză judiciară, intentată de Societatea „Moldpresa", care pretinde suma de circa 100 mii de lei.

Ex-preşedintele Curţii de Apel Bălţi, Eugen Sofroni şi fost judecător la Curtea Constituţională, pretinde de la „Moldova Suverană" un milion de lei.

Autorul articolului se arată convins că, la Curtea Europeană a Drepturilor Omului, „Moldova Suverană" va obţine câştig de cauză în toate dosarele care i-au fost intentate.

Agenţia Monitor Media precizează că publicaţia „Moldova Suverană" a devenit faimoasă în ultimii ani prin publicarea unor articole denigratoare - adeseori ce conţineau informaţii neverificate - la adresa unor personalităţi din cultură, oameni politici, unor jurnalişti şi redacţii de la Chişinău. Rapoartele de monitorizare de specialitate arată că ziarul a favorizat masiv fosta guvernare comunistă.


Comentariile vizitatorilor
Comentarii recente:
Nu exista comentarii la acest material.
Va rugăm să vă autentificaţi pentru a lăsa comentarii.
T